List z biskupského úradu.

Vážení občania,

reflexKrajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre venuje intenzívnu pozornosť cestnej premávke, ktorej účastníkmi sú aj chodci a cyklisti. Rôznymi formami apelujeme na obyvateľov Nitrianskeho kraja, pričom sa snažíme vysvetliť situáciu v cestnej premávke vo vzťahu vodič a „neviditeľný“ chodec.
Na neosvetlených miestach sa vo večerných a skorých ranných hodinách často pohybujú osoby v tmavom oblečení. Pri policajných kontrolách na otázku policajta často takmer všetci reagujú, že reflexnú pásku majú, ale vo vrecku alebo v kabelke. Tam nepomôže!!! Za chýbajúci reflexný prvok hrozí v zmysle zákona dokonca pokuta.
V minulom roku sa v Levickom okrese stala tragická dopravná nehoda, kedy staršieho muža zrazilo auto. Muž bol aj napriek poskytnutej pomoci na mieste nehody mŕtvy. Reflexná páska mu pri zrážke vypadla z vrecka.
V októbri tohto roku došlo k zrážke vozidla a 17 ročného študenta. Pri ceste do školy ho za sychravého rána zrazilo auto na priechode pre chodcov na Štefánikovej ulici v Nitre. Chlapec utrpel komplikované zlomeniny, z ktorých sa doposiaľ lieči.
Toto sú len dva z mnohých prípadov dopravných nehôd, kedy nám na cestách vyhasínajú životy a dochádza k úrazom, pri ktorých si ľudia vytrpia veľa bolesti.
Sychravé počasie, šero, mokrá cesta, neopatrní chodci a vodiči, to sú všetko predpoklady zvýšeného rizika vzniku dopravnej zrážky.
Reflexné prvky sa dajú zakúpiť v papiernictvách alebo novinových stánkoch za cenu okolo jedného eura. Táto cena vám však môže zachrániť život.

plk. JUDr. Miroslav Michalčík
riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre